Quantcast

آماده باش بانک‌ها برای تخلیه انبارها!

آماده باش بانک‌ها برای تخلیه انبارها!

بعد از اینکه بانکها بیش از ۶۰ درصد تسهیلات خود را برای تامین سرمایه در گردش اختصاص داده و در سویی دیگر فروش اقساطی ۱۰ میلیون تومانی کالا در قالب وام ازدواج را در دستور کار قرار دادند، این بار موظف به کنار گذاردن ۱۰ درصد از تسهیلات خود برای خرید دین محصولات تولیدی بنگاههای اقتصادی که کمتر تقاضایی برای آن وجود دارد، شدند.

 

 

در حالی با در پیش گرفتن سیاست خروج از رکود حاکم بر اقتصاد کشور نقش بانکها بیش از گذشته در تامین مالی اقتصاد خودنمایی می‌کند که از سال قبل، تامین سرمایه در گردش هدف اصلی تسهیلات دهی بانکها تبدیل شد و در انتهای سال با وجود پیش بینی ۲۸۰ هزار میلیاردی بانک مرکزی برای تسهیلات دهی بالغ بر ۳۴۰ هزار میلیارد تومان وام بانکی پرداخت شد که بیش از ۶۰ درصد آن به تامین نقدینگی بخش‌های تولیدی اختصاص یافت.

 

 

 

بر این اساس متقاضیان وام ازدواج می‌توانند در صورت تمایل تا سقف ۱۰ میلیون تومان برای هر یک و تا ۲۰ میلیون تومان در مجموع دو نفر کالای ایرانی بادوام- که محل آن از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود- خرید کرده و هزینه آن را به طور اقساطی به بانک عامل واریز و از این طریق به فروشنده و یا بنگاه تولیدی پرداخت کنند، تا شرایط ضمن تسهیلات دهی به متقاضیان بتواند تا حدودی به فروش کالاهای داخلی و افزایش عرضه آن همچنین رونق تولید کمک کند.

 

به دنبال این موضوع و با توجه به اینکه افزایش تولید بدون تقاضا نمی‌تواند نقش موثری در رشد اقتصادی و خروج از رکود داشته باشد، سیاست ورود بانکها به فروش اقساطی کالاهای بادوام داخلی در دستور کار بانکها قرار گرفت. از این رو در بودجه امسال طرح تسهیلات غیرنقدی ازدواج جوانان با واسطه گری بانکها تصویب شد.

 

 

اما حدود یک ماه از ابلاغ و اجرایی شدن این طرح نگذشته بود کهرییس کل بانک مرکزی از طرح جدید این بانک برای تامین اعتباری دیگری به منظور رونق تولید و خروج از رکود اقتصادی که در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفته بود خبر داد.

 

 

 

به دنبال اظهارات چندی پیش سیف، در هفته اخیر بود که شورای پول و اعتبار مصوبه‌ای تازه برای تولید داشت و اعضا رای دادند تا ۱۰ درصد از کل تسهیلات نظام بانکی به عقد خرید دین(خرید غیرنقدی) اختصاص پیدا کند تا امکان فروش مدت دار محصولات تولیدی در بنگاه‌های اقتصادی و تسهیل در عرضه این محصولات به بازار فراهم شود.

 

 

 

سیف اعلام کرد که با سیاست بانک مرکزی مبنی بر اولویت تامین سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی که در سال گذشته آثار مثبتی نیز به همراه داشت، برای سال جاری نیز تدابیر دیگری در نظر گرفته‌اند. البته رییس کل بانک مرکزی این را هم گفته بود که با توجه به انباشته‌ شدن حجم زیادی کالا در انبارها و نبود تقاضای کافی به منظور عرضه آنها، تصمیم گرفته‌اند تا با یک سیاست جدید، تامین مالی لازم برای فروش اقساطی کالا را در پیش بگیرند.

 

به هر حال ظاهر امر حاکی از آماده شدن بانکها برای حمایت از تولید و تسهیلات دهی اعم از نقدی و یا غیر نقدی به بنگاههای تولیدی برای فروش محصولاتی است که به گفته رییس کل در انبارها انباشت شده است حکایت دارد که در صورت اجرایی شدن، این سیاست بانک مرکزی می‌تواند به افزایش تقاضا، عرضه بیشتر، خالی شدن انبارها و در نهایت افزایش تولید و رشد اقتصادی بینجامد. هر چند که استقبال تولیدکنندگان و فروشندگان از این طرح و حتی خریداران در برابر کالاهای داخلی موضوعی است که مروز زمان موفقیت این سیاست را نشان خواهد داد.

 

منبع: ایسنا

2 نظر

  1. BHWBHW:

    Hey There. I discovered your blog the use of msn. That is an extremely smartly written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your helpful info. Thank you for the post. I'll definitely comeback.

  2. manicuremanicure:

    Hello! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share. Thank you!


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />