Quantcast

یک مصاحبه: توصیه دکتر دارابی برای موفقیت و حرفه ای شدن در حسابداری

یک مصاحبه: توصیه دکتر دارابی برای موفقیت و حرفه ای شدن در حسابداری

به نام خدای مهربان و سلام به همه کاربران محترم ،
همانطور که وعده داده بودیم اولین بخش مصاحبه با حرفه ای ها را برای شما ارائه می کنیم ، امیدواریم که بتوانید استفاده لازم و کاربردی را از صحبت های یکی از تکنیکی ترین کارشناسان دنیای حسابداری ببرید. خوشبختانه اولین مصاحبه ما با اولین خانم دکترای حسابداری در ایران انجام شد. یک گفتگوی کاملا” صمیمانه با سرکار خانم دکتر رویا دارابی . وقتی ایشان وارد دفتر شدند ، واقعا” همه همکاران و دوستان ما محو صحبتهای بسیار دقیق و پر محتوی ایشان شدند. پاسخ دادن شمرده و کامل و بسیار شفاف به همراه ارائه مشاوره های فنی از مهمترین ویژگیهای این مصاحبه بود . بهتر است بیشتر از این مقدمه چینی نکنیم و از شما دعوت میکنیم با تمرکز جزئیات این گفتگو را مطالعه و بررسی کنید.

-: سلام عرض می کنیم خدمت خانم دکتر دارابی و تشکر فراوان داریم ازشما بابت اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار ما قرار دادید ، لطفا” خودتان را بیشتر برای کاربران معرفی کنید؟

دکتر دارابی : ضمن عرض سلام و خسته نباشید ، من رویا دارابی هستم ، ۱۹ ساله بودم که لیسانس حسابداری را از دانشگاه الزهرا با معدل ۱۸٫۳۱ گرفتم ، بلافاصله وارد بازار کار شدم ، مهندسین مشاور قدس نیرو اولین محل شغلی من بود ۳٫۵ در آنجا حسابدار ارشد بودم ، بعد از آن وارد گروه تولیدی سپاس شدم که به مدت ۱۲ سال در این شرکت مشاور مالی بودم . بعد از آن در آزمون کارشناسی ارشد شرکت کردم و با معدل ۱۹٫۳۵ مدرک فوق لیسانس را دانشگاه تهران مرکز اخذ کردم ، همزمان کار هم می کردم و بصورت نیمه وقت در دانشگاه تهران جنوب و رودهن تدریس داشتم . در سال ۸۱ با رتبه سوم دکتری حسابداری پذیرفته شدم و با معدل ۱۸٫۴۳ طی سه سال و نیم فارغ التحصیل شدم و بعد از آن در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب استخدام شدم و در حال حاضر عضو هیات علمی قطعی و رسمی آنجا هستم .کارهای نیمه وقت زیادی را درکارنامه شغلی خود دارم و در حال حاضر فقط معلم هستم .

یک نکته مهم : لازم است به عرض شما دوستان برسانم که خانم دارابی اصل خواستن توانستن است را بخوبی رعایت کرده است و جالب تر اینکه که با این حجم بالای وقتی که باید صرف تحصیلات و کارش می کرده ، هیچگونه خللی برر زندگیش وارد نشده است ، در ۲۳ سالگی ازدواج کرده و هم اکنون دارای ۲ فرزند است و از زندگی کردن درکنار خانواده اش نهایت لذت را می برد .

-: خانم دکتر از موفقیت برای ما بگویید ، اینکه چگونه و چه مراحلی را برای رسیدن به موفقیت باید پشت سر گذاشت ؟

دکتر دارابی : تلاش ، تلاش ، تلاش ، به این معنی که علاقه داشتن به یادگیری می تواند اولین مبنای پایه گذاری در موفقیت باشد که لازمه آن تلاش است . من خودم واقعا” درس را دوست داشتم ، خیلی وقت ها تا ۳ صبح بیدارم تا یک مقاله را بتوانم ترجمه کنم و یا به زبان انگلیسی برای ارائه به ژورنال های لاتین بنویسم . این علاقه و داشتن تلاش باعث می شود که انسان خسته نشود ، یکی از مهترین دلایل موفقیتم این است که همیشه دوست دارم نامبر وان باشم ، دبیرستان ، دانشگاه و حتی در جایگاه استادی هم بهترین هستم . اگر همه دوستان و کاربران از خود بهترین ها را بخواهند بدون شک یکی از حرفه ای ها خواهند بود .

-: به نظر شما حسابداران چگونه می توانند از بازار کار عادی فاصله گرفته و در بازار کار حرفه ای و تخصصی کار کنند و حرفی برای گفتن داشته باشند ؟

دکتر دارابی : مهترین عامل مطالعه است . شما دومطب را فرض کنید یکی شلوغ و دیگری خیلی خلوت است . اون مطبی که شلوغ است ، نشان دهنده آن است که دکترش خیلی خوب مطالعه کرده  و تشخیص های خیلی خوبی برای معالجه دارد ، اما در مطب خلوت چه اتفاقی افتاده است ، دکترش درس ها را خوب گوش نکرده ، موفق هم نیست و تشخیص های نابجایی دارد . در بین حسابدارن و مدیران مالی هم همینطور است . ما مدیرمالی داریم که حقوقش ماهیانه ۵۰۰هزار تومنه و مدیر مالی دیگری داریم که درآمدش ماهیانه ۵۰ میلیون تومنه که نشان دهنده مطالعه بیشتر و یادگیری درست واصولی دروس و مطالعه همزمان با کارش بوده است . یک مدیر مالی موفق هم انگیزه دارد ، هم خوب یادگرفته و هم خوب به کار می بنده .

یک نکته مهم : برخلاف اینکه خیلی از افراد کسب تجربه را مهمترین عامل پیشرفت می دانند ، یک حرفه ای ، مطالعه و افزایش سطح معلومات ، همینطور به روز بودن دانستنیها با تکنولوژی روز ، را مهمترین شرط موفقیت و پیشرفت بیان می کند ، پس مطالعه هر روز را در دستور کار خود قرار دهید و به تجربه بسنده نکنید .

-: نظر شما درباره افرادی که یک دیپلمه هستند ولی کارشان از یک فوق لیسانس قوی تر است چیست ؟

دکتر دارابی : خیلی نادر هستند ، مثل فردی که بیسواد است ولی مدیره ، ببینید در تئوری های مدیریت ، مدیریت اکتسابی است ، اما خیلی می گویند مدیریت باید تو خون فرد باشد که دونظریه متفاوت است ، نادرند افرادی که توانسته اند کار را بصورت تجربی یاد بگیرند و به خوبی اجرا کنند ، اما پله اول مطالعه است .

-: با توجه به اینکه بورس به عنوان یکی از داغترین بازار های شغلی است ، حسابداران و علاقمندان به بورس فکر می کنند ورود به آن خیلی سخته ، از کجا باید شروع کنند؟

دکتر دارابی : نه ، بورس تافته جدا بافته نیست ، دو الی سه تا دوره است که می توانند پشت سر بگذارند و دو نظریه چارتی و تکنیکال را یاد بگیرند و بطور کلی یاد می گیرن که چه موقع سهام را بخرند و چه موقع سهام را بفروشند ، این دوره ها را حتما” باید بگذرانند و پس از گرفتن امتحان گواهینامه هایی برای آنان صادر می شود و می توانند فعالیت خود را آغاز کنند .

یک نکته مهم : طبق گفته خانم دکتر ، موفقیت و حرفه ای شدن در بورس با افزایش دوره و کلاس کامل نمی شود ، همه چیز بستگی به خود شما دارد ، یعنی اینکه باید هوش بازاری را در خودتان تقویت کنید .

-: چگونه می توانند حرفه ای بورس شوند ؟

دکتر دارابی : کارنیکو کردن از پرکردن است ، یعنی هر کاری را اگر بیشتر انجام دهید خیلی بهتر یاد می گیرید و به مرحله کمال می رسید ، ۹ تا ۱۲ هر روز صبح پای سایت مخصوص بورس بنشینند ، با کد کارگزاری که قبلا” دریافت کرده اند می توانند خرید و فروش را انجام دهند ، نباید سهام خریداری شده نگهداری شود ، نهایتا طی ۵ الی ۶ ماه آینده باید بفروشند ، ما یک اثر ژانویه داریم که طبق اون در آخرین روزهای دسامبر ، چون مردم به دنبال خرید عید هستند ، سهام نمی خرند و سهام به حداقل قیمت تنزل پیدا می کنه ، حرفه ایها در آن زمان می خرند و در روزهای اولیه ژانویه سهام به بالاترین قیمت خود میرسد ، که در آن زمان می فروشند ، مثل فروردین و اسفند خودمان ، باید کاربران عزیز بدانند چه موقع یک سهام را خریده و چه موقع آن را بفروشند .

-: خانم دکتر با توجه به بازار نرم افزار های حسابداری و تفاوت قیمت ها در این مورد چه توصیه هایی دارید ؟

دکتر دارابی : نرم افزارهای زیادی در بازار است ، مثلا” همکاران سیستم ، قیاس ، سیاق ، هلو ، که هرکدوم از این نرم افزار ها ویژگیهای خاص خودشون را دارند ،به عنوان مثال نرم افزار همکاران سیستم برای شرکتهای بزرگ و هلدینگ مانند پتروشیمی ، ایران خودرو کاربرد دارد ، پس شرکت هایی با پرسنل خیلی کم نیازی به این نرم افزار ندارند و با نرم افزاری مانند هلو می توانند کار خود را راه بندازند ، بعضی نرم افزار ها مانند قیاس ، نرم افزار ی برای شرکتهای بزرگ تر دارد به نام سیاق ، که برای فعالیت های بزرگتر کاربرد دارد ، در حالت کلی شرکتها می توانند متناسب با حجم فعالیت شرکت ، تعداد کارمندان ، گردش نقدینگی ، داشتن شعبه در دیگر نقاط ، نرم افزار حسابداری خود را انتخاب کنند.

-: به نظر شما یک نرم افزار حسابداری خوب باید چه ویژگیهایی داشته باشد ؟

دکتر دارابی : باید ۵ تا چرخه حسابداری  را پوشش دهد ، چرخه تولید ، چرخه فروش ، چرخه هزینه ، چرخه تامین مالی و چرخه خرید . اگر یک نرم افزار بتواند همه این ۵ چرخه را پوشش دهد می توان گفت یک نرم افزار خوبی است و همینطور بتواند در پایان هر سه ماه باید گزارشات خیلی خوبی را ارائه نماید . پشتیبانی هم مهم است ، باید یک پشتیبانی قوی داشته باشد و بتونه هر از چند گاهی آبدیت بشود .

یک نکته مهم : بهترین نرم افزار از نگاه یک حرفه ای داشتن ۵ چرخه اصلی حسابداری به همراه پشتسبانی قوی است ، آیا نرم افزار شما این ۵ چرخه را رعایت کرده است ؟

-: نظر شما در مورد نرم افزارهایی که بصورت پکیج و خیلی ارزان عرضه می شود ، چیست ؟

دکتر دارابی : اونها هم خوبند ولی برای شرکتهایی که بیش از ۲ یا ۳ کارمند نداشته باشند و برای اینکه راه بیفتند خوب است و بعد از یادگیری و مسلط شدن ، شرکت می تواند نرم افزار بهتری را جایگزین کند . نرم افزاری با قیمت بالاتر مسلما” کارکردن با آن هم سخت تر است چون در ابعاد وسیع تری کار می کند.

 

-: با توجه به سابقه طولانی مدت شما در تدریس ، خیلی از دوستان حسابدار علاقه به ادامه تحصیل و اشتغال به تدریس دارند ، چه توصیه هایی به آنان دارید ؟

دکتر دارابی : حدود سه سال پیش بخشنامه ای صادر شد مبنی بر اینکه افرادی می توانند در دانشگاه تدریس کنند که دکترا داشته باشند و از طریق فراخوان وبسایت وزارت علوم ورود پیدا کنند و پس از ثبت نام ، پرونده تشکیل بدهند و پس از آن از طرف وزارت علوم برای مصاحبه دعوت می شوند ، در مورد افرادی که می خواهند با فوق لیسانس تدریس کنند ، می توانند بعنوان حق التدریس در دانشگاه های مختلف مشغول شوند ، در بخشنامه دیگری که صادر شده ، تنها افرادی می توانند در شهر تهران تدریس کنند که سه سال سابقه در سایر دانشگاهها را داشته باشند .

-: هدف از تحصیل در مقاطع بالاتر چی میتونه باشه ؟ کسب درآمد میتونه گزینه مناسبی باشه ؟

دکتر دارابی : ببیننید ممکن است کسی با لیسانس حسابداری ۱۰ برابر یک دکترا کسب درآمد کند ، اینها جزء کسانی هستند که خوب درس خوانده اند و علاقه شدیدی به بازار کاردارند ، به شرطی که همزمان مطالعه رو از خود جدا نکنند ، بخصوص استاندارد های حسابد اری که هر روز استانداردهای جدیدی وارد بازار می شود و یک حسابدار باید به این استانداردها مسلط باشد . علاقمندی به ادامه تحصیل مهمترین دلیل بعد از این مرحله است ، من چند سالی است که در ارشد و دکترا تدریس دارم و افراد زیادی را می بینم که آمدند مدرک بگیرند و موقع امتحان گدایی نمره می کنند ، اینها موفق نمی شوند ، مثل دکتری می شوند که مطبش همیشه خلوت است ، فوق لیسانسی می شوند با حقوق ۵۰۰ هزار تومن ، پس اگر کسی با جدیت درس بخواند و درکنارش کار نیمه وقتی داشته باشد ، که از تجربه و بازار دور نماند ، مطمئنا” کسانی هستند که ماهیانه ۸ الی ۱۰ میلیون درآمد کسب می کنند .

یک نکته مهم : مهمترین عامل برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از دید خانم دکتر ، علاقمندی است نه کسب درآمد ، شما با لیسانس حسابداری هم می توانید درآمد بالای چند میلیون تومن داشته باشید ، پس اگر علاقه دارید دست به کار شوید .

-: خانم دکتر در مورد کتابهایی که از شما منتشر شده ، یکی از آنها به نام تکنیک های نوین حسابداری و مدیریت ، در این چند ساله خیلی پرفروش بوده است ، لطفا” در مورد این کتاب توضیحاتی می دهید ؟

دکتر دارابی : ما در حال حاضر در عصر پویایی هستیم و دیگر ایستا نیست ، که هر شرکتی با روش گذشته اش بتواند قیمت تمام شده را محاسبه کرده و سود خودش را حداکثر کند ، حالا متناسب با این بحرانهای مالی و رقابتهای جهانی و پیشرفتهایی که در مسائل تولید ایجاد شده است ، مثلا” دستگاه تولید فرش ۵۰۰ شانه با ۷۰۰ شانه تفاوت می کند ، مرتبا” این دستگاه های صنعتی در حال به روز شدن هستند ، پس با توجه به اینکه ماشین آلات صنعتی در حال به روز شدن هستند ، بایستی از استانداردهای تولید پیروی شود ، به همین جهت می گوییم پویا شده است و دیگر ایستا نیست ، پس شرکتها برای رسیدن به این پویایی باید تکنیک های نوینی را انتخاب کنند ، یک از این تکنیک ها جاست این تایم  است که ما تو کشورمون نمی تونیم  آنرا پیاده سازی کنیم ، چرا؟ چون ما با تحریم مواجه هستیم ، این تکنیک می گوید حذف موجودیها و تولید به موقع ، یعنی از زمان سفارش کالا تا تولید کالا و تحویل به مشتری نباید بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد ، کاری که شرکت تویوتا  ( شرکت ژاپنی ) در پیش گرفته است ، تمام تکنیک هایی که من در کتابم توضیح دادم برای زمانی است که اقتصاد نرمالی را  پیشرو داشته باشیم ، و با توجه به اقتصاد ایران عملی نخواهد شد ، اگر هم شود بصورت مقطعی عملی خواهد شد ، تکنیک بعدی کارت امتیازی متوازن به معنی استفاده از شاخص مالی برای ارزیابی  روند شرکتها می باشد .

یک توصیه خیلی مهم : در راستای تقویت دانستنیها و اطلاعات خودتان به شما توصیه می کنیم حتما” این کتاب را خریداری کنید و بطور کامل مطالعه کنید ، نام کتاب : تکنیک های نوین حسابداری و مدیریت

-: لطفا” در مورد مقالات علمی پژوهشی انتشار شده در ISC توضیحات مختصری بفرمایید ؟

دکتر دارابی : ما سه تیپ مقاله داریم ، مقاله علمی مروری ، کسانی می توانند آنرا بنویسند که صاحب کتاب هستند و سالها سابقه تدریس دارند و در این مقاله مبحثی را بطور انشایی در ۷ یا ۸ صفحه توضیح می دهند ، تیپ دیگر مقالات علمی ترویجی است ، که در آن یک روش یا یک تکنیک را گسترش و توضیح می دهند ، و نوع دیگر مقالات علمی پژوهشی است که تحقیقی در مورد یک موضوع انجام شده ، فرضیه دارد و با یک روش آماری این فرضیه را مورد بررسی قرار می دهد . حال این مقاله علمی پژوهشی می تواند در یک ژورنال علمی پژوهشی با نمایه ISC منتشر شود ، ISC یعنی این ژورنال نمایه شده در جهان اسلام .

-: و در آخر دوست داریم توصیه های ارزشمند تان را به همه کاربران و علاقمندان رشته حسابداری بشنویم .

دکتردارابی : من برای همه کاربران آرزوی موفقیت دارم و خواهرانه ازشون درخواست می کنم اگر واقعا” علاقه به این رشته دارند خوب درس بخوانند ، پایه اول این است که خوب درس را یاد بگیرند ، درس را بخوانید بخاطر خود درس ، بخاطر خودتون ، اگر درس را خوب یاد بگیرید ، خوب هم می توانید ازش استفاده کنید .

در پایان تیم اجرایی خیلی خیلی از این استاد بزرگوار کمال تشکر را دارد که با توجه به وقت خیلی کم توانستند توصیه هایی تکنیکی و فنی مفیدی را برای کاربران بیان کنند .

 

امیدواریم از مطالعه این مصاحبه بهره لازم را ببرید و با تحلیل پاسخ های سرکار خانم دکتر دارابی ، بتوانید با درایت در مسیر موفقیت خود گام بردارید .

10 نظر

 1. محمدمحمد:

  استفاده از تجربیات افراد موفق لازم و ضروریه. تشکر

 2. BHWBHW:

  I've been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 3. BHWBHW:

  Heya i'm for the primary time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I'm hoping to present something again and aid others like you helped me.

 4. BHWBHW:

  Nice blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 5. BHWBHW:

  Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 6. BHWBHW:

  I was suggested this web site by way of my cousin. I'm now not sure whether or not this put up is written through him as no one else know such certain approximately my difficulty. You are wonderful! Thank you!

 7. manicuremanicure:

  I pay a quick visit each day some web sites and blogs to read content, but this web site gives feature based articles.

 8. manicuremanicure:

  I read this paragraph fully about the resemblance of newest and earlier technologies, it's remarkable article.

 9. manicuremanicure:

  This design is wicked! You obviously know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 10. manicuremanicure:

  Hi there! This article couldn't be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I will send this article to him. Pretty sure he'll have a very good read. I appreciate you for sharing!


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />