Quantcast

یک مصاحبه : مهدی ماستبندزاده،تکنیک های حسابداری و حسابرسی را تشریح می کند

یک مصاحبه : مهدی ماستبندزاده،تکنیک های حسابداری و حسابرسی را تشریح می کند

 

تکنیک های ناب را در جملات پیدا کنید !

به نام خدا و سلام به همه ، امروز هم در خدمت یکی دیگر از حرفه ای ها هستیم . شاید خیلی از شما کاربران دوست داشته باشید بدونید چگونه می توانید مدیر مالی چندین شرکت باشید و یا چگونه می توانید یک حسابرس با تجربه و حرفه ای شوید ، تمامی نکات و تکنیک های مهم موفقیت را مهدی ماستبند زاده تجربه کرده و به آنها رسیده است . باهم گفتگوی آموزنده ایشان را مطالعه می کنیم ، امیداست بتوانید همه شما دوستان در پیشبرد اهدافتان از آن بهره ببرید .

: با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما ، خواهشمندیم خودتان را برای کاربران معرفی کنید ؟

مهدی ماستبندزاده : با سلام به شما و همه کاربران ، من مهدی ماستبندزاده هستم ، کارشناس ارشد حسابداری و دارای رده سرپرست ارشد در موسسه حسابرسی دقیق تراز سپاهان .

: آقای ماستبندزاده لطفاً از موفقیت تحصیلی و شغلی خودتون برای ما توضیحاتی بدهید ؟

مهدی ماستبندزاده : من در سال ۱۳۸۰بعد از پایان دوره پیش دانشگاهی در کنکور سراسری شرکت کردم و در رشته حسابداری دانشگاه اصفهان قبول شدم ، پس از اتمام دوره کارشناسی بلافاصله در سال ۱۳۸۴ در کنکور کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه مبارکه پذیرفته شدم و درسال ۱۳۸۷ از پایاننامه خودم دفاع کردم ، در اواخر دوره لیسانس ترم ۶ و ۷ وارد حرفه حسابرسی در همین موسسه ای عرض کردم ، شدم و تا همین الان مشغول به فعالیت هستم ،

: از نظر شما آیا برای رسیدن به حسابدار حرفه ای و حسابرس حرفه ای باید تکنیک های خاصی رو بلد باشیم ؟

مهدی ماستبندزاده : بله ، این تقسیم بندی شما کاملاً صحیح است ، ما در جامعه حسابداران و حسابرسان غیرحرفه ای و حسابداران و حسابرسان حرفه ای داریم ، که متفاوت از هم هستند. راه حل رسیدن به این دو مورد هم متفاوت است و من میتونم این تفاوت را برای شما توضیح بدم ، اول در مورد حسابدارحرفه ای صحبت می کنم ، یک حسابدار حرفه ای باید دارای چند مشخصه باشد :

• اصول و قواعد کارش را باید بلد باشد
• نسبت به اصول استاندارد حسابداری ، همان موارد سالهای اولیه دانشگاه مسلط باشه
• اطلاعات خودش را به روز کنه ، در همین استانداردها تغییرات را به روز در جریان باشه
• با قوانین و مقررات روز حرفه حسابداری آشنا باشه

این ها حداقل هایی است که حسابدار باید بدونه ، حالا برای حرفه ای شدن باید در این موارد پیشرفت داشته باشه .

یک اصطلاح بین حسابدارا هست که میگن طرف فسیل شده …

فسیل شدن یعنی چه ؟ به حسابداری فسیل شده می گویند که یک سری کارها را به طور روزمره و تکراری انجام بده ، و هیچ سعی و تلاشی نمی کنه که پیشرفتی داشته باشه و به وضعیت خودش راضی است ، حسابداری حرفه ای لازمش پیشرفت کردنه

 

آفت حسابداری اینه که شما از جایگاهی که هستی راضی باشی

در مورد حسابرسی هم همینطوره ، البته در مورد حسابرس حرفه ای شدن یک مقدار مشکل تر شده ، در حسابرسی من افرادی رو دیدم که تعداد اونها هم خیلی زیادند ، این افراد خیلی زود وارد می شوند و خیلی زود هم خارج می شوند ، حسابرسی حرفه ای است که برای پس از ورود خیلی باید سعی و تلاش کنه ، با توجه به قوانینی که اخیراً گذاشتند .

راه حل حرفه ای شدن در حسابرسی این است که شما هدفتون حسابدار رسمی شدن باشه

یعنی اینکه کسی که از صفر وارد حسابرسی می شود و هدفش این نباشه که حسابدار رسمی بشه و به عنوان شاغل انفرادی و شریک داخل یک موسسه کار بکنه ، اون حسابرس نمی تونه حرفه ای باشه ، حسابدار رسمی کسی است که امضاش تو این جامعه ارزش داره و یک اعتبار خیلی خوبی به گزارش ها و صورتهای مالی که مورد قبول دولت و مجامع حرفه ای هست ، می دهد .
حسابداران هم برای حرفه ای شدن باید به جز موارد ذکر شده ، باید در بخش نرم افزار و فن آوری اطلاعات هم به روز شوند .

: یکی از بازارهای پرهیاهو ، بازار نرم افزارهاست ، تحلیل شما از یک نرم افزار خوب چیست ؟

مهدی ماستبندزاده : همانطوری که اشاره کردید بازار نرم افزارهای حسابداری خیلی داغ هست و انواع مختلف آنها وجود دارد ، متاسفانه بعضی از این نرم افزارها چون تیم متخصص و حرفه ای در زمینه حسابداری از آنها پشتیبانی نکرده اون کیفیت لازم را ندارند ، اگر یک تقسیم بندی کلی بخواهیم انجام بدیم در حال حاضر چند نوع تقسیم بندی نرم افزار موجود است :
یکی از اونا اینه که در بازار به دو صورت تقسیم میشوند : نرم افزارهای حسابداری استاندارد و نرم افرهای حسابداری غیر استاندارد
نوع دیگر تقسیم بندی به این صورت است که یک سری از نرم افزارها برای افراد غیر حسابدار طراحی شده اند ، و یک سری هم از نرم افزارهای حسابداری برای حرفه ای ها طراحی شده اند ، هر کدوم از اینها در جایگاه خودشون استفاده خاصی دارند ، نمونه نرم افزارهای ویژه غیر حسابداران نرم افزارهای حسابداری فروشگاهی است . ما نرم افزارهای فروشگاهی خیلی خوبی طراحی شده که مخصوص غیر حسابدارهاست . ولی نرم افزار که باید شما مد نظر داشته باشید نرم افزارهای حسابدار ی استاندارد است که مخصوص شرکتهای بزرگ و معتبر می باشد .

یک سری قابلیتهاست که هر نرم افزاری باید داشته باشد ، این مشخصات عبارتند از :

۱- پکیج کامل آن موجود باشد این خیلی مهم است ، منظور این است که ما یک نرم افزار مالی واصلی حسابداری را داریم ، که ثبت حسابداری در آن زده می شود که خروجی اصلی آن تراز آزمایشی است ، این نرم افزار حسابداری مالی میتونه یک سری زیر سیستم داشته باشه و اطلاعاتی که میخواد در نرم افزار مرکزی ثبت بشه ابتدا در این زیر سیستمها ثبت می شود ، مثل نرم افزارحقوق و دستمزد ، نرم افزار انبار ، نرم افزار فروش ، نرم افزار سهام ، بهای تمام شده . یکی از محاسن نرم افزارهای پکیج شده ارتباط و لینک ساده ای است که بین آنها با نرم افزار اصلی برقرار می شود .

۲- موضوع بعدی ، طراحی اون نرم افزار هست ، یک اصطلاح هست که ما بهش میگیم userfriendly، یعنی محیطی که کاربر در اون احساس راحتی داشته باشد .

۳- منوهای استاندارد داشته باشد ، من چند نمونه از اونها را خدمتتون عرض میکنم ، مثلاً ما در هر نرم افزاری باید منوی ورود اطلاعات داشته باشیم ، منوی انجام عملیات و منوی خروجی و گزارشات . این یک فرم استاندارد و کلاسیک است ، حالا ممکن است عناوین آن فرق کند ،متاسفانه خیلی از نرم افزارها از این منوها آگاهی ندارند .

۴- مورد دیگر تعداد سطوح حسابهای مد نظر است ، مثلاً در شرکتی ممکن است شما ۴ یا ۵ سطح حساب مختلف داشته باشید .
۵- مورد پنجم کدینگ نرم افزاراست ، برخی از نرم افزارها یک سری کدینگ آماده غیر قابل تغییر را دارند، ولی مهم این است که یک نرم افزار کدینگ انعطاف پذیری داشته باشد ، تا بتوانید شما کدینگ مدنظرتون رو در اون پیاده سازی کنید .

۶- بعدی وجود تفضیلی شناور و یگانه است که از توضیحش کمی طولانی است .

۷- و مورد آخر هم نحوه پشتیبانی و رفع اشکال و قیمت آن است .

: و در ادامه این سوال خیلی از کاربراست ، آیا شما خودتون مشاوره نرم افزار حسابداری انجام می دهید؟

مهدی ماستبندزاده : بله ، ببینید یک مسئله مهمی رو شما توجه داشته باشید و امو اینه که ما نمی تونیم به هر فردی که مشاوره میخاد بگیم فلان نرم افزار خوبه و اینو بخرید ، نرم افزاری که مرتبط با اون فعالیت است باید بکار گرفته شود ، پس این خیلی مهم است که وقتی کسی قصد مشاوره نرم افزار را دارد باید مشخصات فعالیت شرکت و نیازهای شرکت را به فرد مشاور توضیح دهد و مشاور هم با توجه به نیازهای اون مدیر، نرم افزار پر کاربرد را معرفی کند ، و درنوع تخصصی تر آن طراحی نرم افزار با توجه به نیازهاست که البته هزینه بالایی دارد .

 

: خیلی از علاقمندان حسابداری تلاش می کنند حرفه ای بورس شوند ، نظرتون رو میشه بیان کنید ؟

مهدی ماستبندزاده : به نکته خیلی خوبی اشاره کردید ، حسابدارها نسبت به سرمایه گذارها و دیگر فعالان بورس دارای مزیت هایی هستند و اونم اینه که نسبت به گزارشات مالی اطلاعات بیشتری دارند ، نسبت به سرمایه گذاری که ممکن است شغلش فعالیتهای مالی نباشد ، یکی از آیتم های مهم در قیمت گذاری در بورس همین اطلاعات مالی است ، پس آشنایی حسابداران با آن خیلی مهم است ، توصیه مهم من به همه حسابداران این است که به عنوان یک فعالیت سرمایه گذاری به بازار بورس نگاه کنند ، چون دارای مزیت اطلاعاتی هستند ، مراجعه به آن هم خیلی احته ، شما با مراجعه به کارگزاری می تونید کد سهامداری بگیرید ، و وارد بازار شوید و با توجه به وضعیت اقتصادی الان وضعیت خیلی خوبی است .

: دوره های آموزشی بیشتر کجا برگزار میشه ؟

مهدی ماستبندزاده : آموزشگاه های خصوصی ، دانشگاه های زیادی هستند که این دوره ها را برگزار می کنند ، همینطور وبسایتهای مانند شما هم این کارگاه ها را اطلاع رسانی می کنند .

: با توجه به تحصیل شما در کارشناسی ارشد ، آیا به نظر شما کارشناسی ارشد میتونه اعتبار شغلی ایجاد کنه ؟

مهدی ماستبندزاده : مسلماً یک حسن است برای افراد که در هر رشته ای که تحصیل می کنند مدارج علمی بالاتر رو طی کنند ، ولی تفاوتی بین رشته حسابد اری با بقیه رشته ها هست .
در رشته حسابداری شاید فوق لیسانس یا دکترا تفاوت زیادی در موقعیت شغلی برای افراد ایجاد نکند .
در حال حاضر در کشور ما که بخش خصوصی در حال پیشرفت هست ، افرادی که در این حوزه فعالند بیشتر کار را می خواهند ، یعنی مدرک نیوری اجرایی برای آنها مهم نیست ، البته برای بعضی ها مهم است ولی در حالت کلی اولویت بخش خصوصی کاری است که فرد متخصص انجام می دهد ، الان حسابداران با تجربه ای داریم که در دانشگاه های معتبر تحصیل نکرده اند ولی در کار خودشون حرفه ای هستند ، و درآمد زایی خوبی دارند ، توصیه مهم من پیشرفت تحصیلی در سطوح مختلف است ، ولی درحسابداری تخصص شما در اجرا خیلی مهم تر از بقیه آیتم هاست .

: توصیه شما برای افرادی که فکر می کنند حرفه ای شدن در حسابداری ورود به بازار کار شهرهایی همانند تهران چیست ؟

مهدی ماستبندزاده : بازار کار حسابداری در شهرهای کوچک اشباع نشده است ، ما فرصتهای شغلی بسیار زیادی در شهرهای کوچکتر از تهران داریم ، مهم این است که در رشته ای هستید و در شهری که فعالیت می کنید بتوانید در آن پیشرفت کنید . توصیه مهم من به دانشجویان حسابداری است ، در همین دوران وارد بازار کار حسابداری شوند ، و از موقعیت کارآموزی که پیش می آید استفاده کنند ، و توصیه مهم دیگر من این است که :

حسابرسی دانشگاهی مجزا از حسابداری است

در حسابرسی شما متفاوت از دروس دانشگاهی می توانید اطلاعات و تجارب متفاوتی را کسب کنید ، اگر هم نمی خواهید حسابرس و حسابدار رسمی شوید ، حتماً در دوره های کار آموزی حسابرسی شرکت کنید تا اطلاعات شما بالا برود . شما می توانید از طریق موسسات حسابرسی که کارآموز جذب می کنند و از طریق وبسایتها وارد دوره ها شوید .
کارآموزی دوازه خیلی خوبی برای ورود به دنیای حسابداری است .

: خیلی تشکر می کنیم از شما و در پایان نظرتون در مورد سایت دیاکو حساب چیست ؟

مهدی ماستبندزاده : بله ، من چند وقتی هست که مطالب سایت شما را پیگیری می کنم ، به نظر من طراحی خیلی خوبی داره ، مطالب بسیار مفید و خوبی داره ، ولی من فکر می کنم جای کار خیلی زیادی در اون احساس میشه و برسه به روزی که این سایت محلی بشه برای افرادی که می خواهند در کار حسابداری بصورت حرفه ای و نیمه حرفه ای وارد شوند .

بزودی فایل صوتی این مصاحبه در همین سایت منتشر خواهد شد.

4 نظر

 1. BHWBHW:

  Howdy would you mind letting me know which hosting company you're utilizing? I've loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a fair price? Thank you, I appreciate it!

 2. BHWBHW:

  Does your website have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 3. manicuremanicure:

  What's up, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that's genuinely good, keep up writing.

 4. manicuremanicure:

  Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am having issues with your RSS. I don't understand the reason why I am unable to join it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />