Quantcast

حسابرسی مالیاتی یکی از آزمون های تعیین سطح حسابداران

حسابرسی مالیاتی یکی از آزمون های تعیین سطح حسابداران

 

a 10 حسابرسی مالیاتی یکی از آزمون های تعیین سطح حسابداران

به نام خدای بی همتا و عرض سلام و ادب محضر همه شما دوستان عزیز ، یکی از مباحثی که همه حسابداران و مدیران امور مالی با آن خیلی سروکار دارند ، حسابرسی مالیاتی است . یکی از آزمون های تعیین سطح حرفه ای یک حسابدار بوده و کمی با حسابرسی عمومی تفاوت دارد ولی مهم این است که یکی ... بیشتر بخوانید »

به نام خدای بی همتا و عرض سلام و ادب محضر همه شما دوستان عزیز ، یکی از مباحثی که همه حسابداران و مدیران امور مالی با آن خیلی سروکار دارند ، حسابرسی مالیاتی است . یکی از آزمون های تعیین سطح حرفه ای یک حسابدار بوده و کمی با حسابرسی عمومی تفاوت دارد ولی مهم این است که یکی از آزمونهای بسیار مهم برای یک حسابدار در جایگاه شغلی ، موفقیت و کسب امتیاز شایسته در همین آزمون حسابرسی مالیاتی است . برای توضیح بهتر این تفاوت ابتدا تعریف هر دو را برای شما ارائه می کنم :

حسابرسی عمومی ، عبارتست از جمع آوری و برسی اطلاعات و مدارک کافی مربوط به فعالیتهای مالی یک موسسه بطوریکه بر اساس آن مدارک و اطلاعات می توان درباره صحت و قابل قبول بودن اقلام مندرج در صورتهای مالی آن موسسه اظهارنظر نمود.

حسابرسی مالیاتی ، تعیین درآمد مشمول مالیات یک موسسه می باشد و برای این منظور علاوه بر رسیدگی بر اسناد و مدارک ، قوانین و مقررات ، آیین نامه ها و بخشنامه ها ی مالیاتی ، قانون تجارت ، اصول و موازین حسابداری و حسابرسی نیز در نظر گرفته می شود .

با توجه به این تعریف از حسابرسی مالیاتی می توان به بازتاب عملکرد حسابداران نسبت به نحوه ثبت و انتقال اسناد اشاره کرد و اینطور بیان کنم که شما بعغنوان حسابدار و یا مدیر بخش مالی وظیفه سنگینی درر برابر حسابرسان مالیاتی خواهید داشت . یک آزمون همه چی تموم برای مشاغل حسابداری ، سطح اطلاعاتی شما را نسبت به تمامی قوانین و آیین نامه های کاربردی اندازه گیری می کند .
چرا حسابرسی مالیاتی انجام می شود ؟ منظور از انجام این عملیات مالیاتی رسیدن به موارد اصلی زیر است :

• کشف اشتباهات و تقلباتی که باعث کاهش درآمد مشمول مالیات می شود.
• تایید و یا رد ترازنامه و گزارش سود و زیان
• تعیین درآمد مشمول مالیات
• تهیه گزارش براساس اطلاعات فوق

 

یکی از مشکلاتی که متاسفانه اکثر حسابداران در حسابرسی مالیاتی با آن مواجه می شوند ، کتمان درآمد و حسابسازی است که موجب بی اعتباری به یک باره تمامی اسناد و دفاتر موسسه می گردد . با توجه به آگاهی مدیران در اجرای فرآیند حسابسازی ، تنها حسابداران هستند که باید پاسخگوی کارشناسی این جریانات باشند . کتمان و حسابسازی انواع مختنلفی دارد که مهمترین آنها عبارتند از :
۱٫ عدم ثبت قسمتی از فروش یا درآمد در دفاتر و مدارک حساب
۲٫ حساب بحساب کردن فروش یا د رآمد یعنی قسمتی از فروش یا درآمد بجای اینکه بحساب فروش یا درآمد بستانکار شود بحساب بستانکاران ، اسناد پرداختنی یا جاری شرکاء بستانکار می شود .
۳٫ عدم ثبت تمام فروش ویا درآمد در دفاتر و مدارک حساب
۴٫ منظور نمودن خریدها و یا هزینه هایی که وجود واقعی ندارند .
۵٫ اضافه منظور نمودن هزینه ها و یا خریدها بیش از میزان واقعی

در بخش های بعدی  توضیحات مفصل تری از موارد فوق را که در رسیدگیهای مربوط به ترازنامه و سود وزیان مشخص می شود ، ارائه خواهد شد. مهترین هدف حسابرسی مالیاتی رسیدن به درآمد مشمول مالیات است ، طبق ماد ه ۱۰۶ قانون مالیاتهای مستقیم ، درآمد مشمول مالیات شرکتها و موسسات ، از طریق رسیدگی به دفاتر قانونی طبق مقررات مواد ۹۴ و ۹۵ این قانون و در موارد مذکور در ماده ۹۷ قانون مالیاتهای مستقیم بطور علی الراس تشخیص می گردد.
بنابراین با توجه به ماده ۱۰۶ قانون تعیین درآمد مشمول مالیات از ۳ طریق پیش بینی شد هاست :
- از طریق علی الراس ( مطابق ماده ۹۷ قانون الیاتهای مستقیم )
- از طریق اعمال ضریب مقطوع
-  از طریق رسیدگی به دفاتر

در بخش های بعدی این مطالب می توانید توضیحات بیشتری از حسابرسی مالیاتی را دنبال کنید .

آرزوی موفقیت و سربلندی را برای همه شما دارم .

2 نظر

  1. BHWBHW:

    Your method of describing all in this article is truly fastidious, all be capable of without difficulty know it, Thanks a lot.

  2. manicuremanicure:

    Magnificent items from you, man. I have take into account your stuff prior to and you're just extremely magnificent. I really like what you have bought right here, certainly like what you are stating and the best way by which you are saying it. You're making it entertaining and you continue to care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. That is really a wonderful site.


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />