Quantcast

اظهارنامه مالیاتی

1-اظهارنامه مالیاتی چیست؟

2-چه کسانی باید اظهارنامه مالیاتی بدهند؟

3-محاسبه مالیات در ایران چگونه است؟

4-در تنظیم اظهارنامه الکترونیکی چه چیزهایی را باید بدانیم؟

 

1-اظهارنامه مالیاتی چیست؟

تشخیص مالیات بر درآمد مشاغل همواره با مشکلاتی توام و در تعیین و تشخیص مالیاتها، عموماً شیوه «علی الراس» حاکم بوده‌است. مطالعه روند تکاملی تشخیص در نظام‌های گوناگون مالیاتی، گویای آن است که در نظام‌های پیشرفته مالیاتی، تشخیص مالیات توسط ماموران مالیاتی، جای خود را رفته رفته به شیوه خوداظهاری داده‌است.خوداظهاری یعنی اینکه خود شخص مالیات پرداز، مالیات خود را محاسبه و پرداخت کند بی آنکه ماموران مالیاتی در محاسبه و دریافت مالیات، دخالت قابل توجهی داشته باشند. به عبارت دیگر مسئولیت تعیین و تشخیص مالیات از سازمان مالیاتی به مؤدیان واگذار می‌شود.اظهارنامه مالیاتی یک دفترچه با فرمهای مصوب سازمان مالیاتی است که بنگاههای اقتصادی باید صورتهای مالی و یادداشتهای مربوطه را در قالب این فرمها،به اداره امور مالیاتی محل اقامت بنگاه اقتصادی در موعد مقرر تحویل دهند.براساس اظهارنامه مالیاتی،مودی اعلام می کند که سود دوره مالی گذشته بنگاه اقتصادی مربوطه به چه میزان بوده است و ایشان چقدر مالیات می پردازد؟مودی باید اظهارنامه مالیاتی به همراه فیش واریزی مالیات مربوط به هر دوره مالی را حداکثر تا سی و یکم تیرماه سال بعد به اداره امور مالیاتی شهرخود تحویل دهد و رسید دریافت نماید.البته از سال 1389 به بعد،قرارشده است اظهارنامه مالیاتی به صورت الکترونیکی تنظیم و ارسال شود.

تحت هیچ عنوانی از ارائه اظهار نامه مالیاتی خودداری نکنید.چون 2 نتیجه منفی در پی خواهد داشت:40 درصد از مالیات مشمول را جریمه میشویم که به هیچ عنوان هم قابل بخشودگی نیست و دوم اینکه از معافیت مالیاتی هم نمیتوانیم استفاده کنیم. آخرین مهلت 31 تیر ماه ۹۰ است.

 

2-چه کسانی باید اظهار نامه مالیاتی بدهند؟

بیشتر مردم باید اظهارنامه مالیاتی ارائه دهند.

اداره مالیات هر ساله یک فرم اظهارنامه مالیاتی همسان دراختیار ساکنان کشور که سال پیش در آن کار کرده‌اند یا درآمدِ مشمول مالیات داشته‌اند، قرار می دهد. درآمدِ مشمول مالیات بدان معناست که آن شخص باید مالیاتِ درآمد خود را بپردازد. این موضوع برای نمونه درباره حقوق مرخصی بچه‌داری نیز مصداق دارد.

در اظهارنامه مالیاتی آمده است که آن شخص در سال پیش از آن چقدر مالیات پرداخته است و آیا مالیات پرداخت شده کم است یا زیاد.

اگر کسی کم مالیات پرداخته باشد، بایستی مابه‌التفاوت را بپردازد و اگر زیاد مالیات پرداخته باشد، مابه‌التفاوت را بازپس خواهد گرفت.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

اشخاص مشمول مالیات

ماده ۱– اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات می باشند:

۱– کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اموال یا املاک خود واقع در ایران طبق مقررات باب دوم.

۲– هر شخص حقیقی ایرانی مقیم ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.

۳– هر شخص حقیقی ایرانی مقیم خارج از ایران نسبت به کلیه درآمدهایی که درایران تحصیل می کند.

۴– هر شخص حقوقی ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نماید.

۵– هر شخص غیر ایرانی ( اعم از حقیقی یا حقوقی) نسبت به درآمدهایی که در ایران تحصیل می کند و همچنین نسبت به درآمدهایی

که بابت واگذاری امتیازات یا سایر حقوق خود و یا دادن تعلیمات و کمک های فنی و یا واگذاری فیلم های سینمائی ( که به

عنوان بها یا حق نمایش یا هر عنوان دیگر عاید آن ها می گردد) از ایران تحصیل می کند.

ماده ۲– اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات های موضوع این قانون نیستند:

۱– وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی

۲– دستگاه هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تأمین می شود.

۳– شهرداری ها

تبصره ۱– شرکت هایی که تمام یا قسمتی از سرمایه آن ها متعلق به اشخاص ومؤسسه های مذکور در بندهای فوق باشد، سهم درآمد

صفحه ۵

قانون مالیاتهای مستقیم

یا سود آن ها مشمول حکم این ماده نخواهد بود. حکم این تبصره مانع استفاده شرکت های مزبور از فعالیت های مقرر در این قانون،

حسب مورد، نیست.

تبصره ۲– درآمدهای حاصل از فعالیت های اقتصادی از قبیل فعالیت های صنعتی، معدنی، تجاری، خدماتی وسایر فعالیت های

تولیدی برای اشخاص موضوع این ماده، که به نحوی غیر از طریق شرکت نیز تحصیل می شود، در هر مورد به طور جداگانه به نرخ

مذکور در ماده ( ۱۰۵ ) این قانون مشمول مالیات خواهد بود.مسئولان اداره امور در این گونه موارد نسبت به سهم فعالیت مذکور مکلف

به انجام دادن تکالیف مزبور طبق مقررات این قانون خواهند بود. در غیر این صورت نسبت به پرداخت مالیات متعلق با مؤدی مسئولیت

تضامنی خواهند داشت.

تبصره ۳– معافیت مالیاتی این ماده برای مواردی که از طرف حضرت امام خمینی (ره) یا مقام معظم رهبری دارای مجوز می باشند

براساس نظر مقام معظم رهبری است.

 

3-محاسبه مالیات در ایران چگونه است؟

اظهارنامه مالیاتی در واقع کارنامه مالی یک سال کاری شرکت یا شخص می باشد که جهت محاسبه مالیات به اداره دارایی ارایه می گردد. در واقع در ایران مالیات به دو صورت خوداظهاری و یا علی الارس مجاسبه می گردد. در سیستم خود اظهاری شخص حقیقی یا حقوقی خود اعلام می نماید که چه مقدار درآمد داشته و چه مقدار باید مالیات پرداخت نماید برای این منظور اظهارنامه ای تکمیل کرده که شامل کل درآمد ها و کل هزینه و استهلاکات و حقوق کارمندان و … می باشد و معافیتهای مالیاتی را محاسبه نموده و در نهایت مبلغ مالیات سالیانه نیز قید می گردد. دارایی نیز به شرط صحت مطالب و کامل بودن مدارک و عدم تخلف از قوانین ثبت دفاتر و اظهارنامه و … آن را مورد پذیرش قرار داده و با توجه به آن مالیات دریافت می نماید. در صورت عدم پذیرش اظهارنامه مالیاتی و یا عدم ارایه آن به دارایی ممیز مربوطه به صورت علی الارس مالیات را محاسبه نموده و به مودی اعلام می نماید و نظر او ملاک پرداخت می باشد.

 

4-در تنظیم اظهارنامه الکترونیکی چه چیزهایی را باید بدانیم؟

داریم به پر کردن اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال 92 نزدیک میشیم ، و همه در حال جمع و جور کردن حسابها و بستن پایان سال حسابها هستند.فقط این یادمون نره که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۹۲بصورت کاملا” الکترونیکی ارائه خواهد شد . فرم های اظهارنامه الکترونیک عملکرد سال ۱۳۹۱ جهت تسلیم تا تیرماه ۱۳۹۲ روی سایت www.tax.gov.ir قرار داده شده که این فرمها باقابلیت چاپ به عنوان پیش نویس و به منظور آماده سازی اطلاعات جهت ثبت در سامانه الکترونیکی اظهارنامه با قابلیت PDF قرار داده شده است

  • دانلود نرم افزار اظهارنامه الکترونیکی از سایت سامانه عملیات الکترونیکی مودیان • نصب و راه اندازی نرم افزار • تکمیل اظهارنامه الکترونیکی • تهیه پرینت پیش نویس اظهارنامه به همراه کنترل نهایی • ارسال اطلاعات با امضا و یا بدون امضای الکترونیک • در پایان چاپ نهایی اظهارنامه الکترونیکی عملکرد

نکته ای که ارائه دراظهارنامه امسال باید توجه داشته باشید لینک شدن سامانه ارسال اظهارنامه الکترونیکی با شماره اقتصادی است . بدین صورت که همه اشخاص حقیقی و حقوقی باید مرحله پیش ثبت نام در سامانه صدور شماره اقتصادی انجام داده باشند و کد رهگیری را دریافت کرده باشند ، در غیر اینصورت قادر به ارسال اظهارنامه الکترونیکی عملکرد نخواهند بود . شایان ذکر است شرط ارسال اظهارنامه الکترونیکی برای مودیان حقیقی درج کد رهگیری پیش ثبت نام شماره اقتصادی و برای اشخاص حقوقی نام کاربری و کد رهگیری سامانه ثبت نام شماره اقتصادی می باشد. لذا در صورتیکه تاکنون در این خصوص اقدامی ننموده اید در اسرع وقت نسبت به دریافت موارد ذکر شده (شماره رهگیری سامانه ثبت نام و یا نام کاربری) از سامانه صدور شماره اقتصادی اقدام نمایید.

همچنین کاربران عزیز با مراجعه به آدرس www.tax.gov.ir می توانند راهنمای تکمیل اظهارنامه مشاغل الف ، ب ، ج را دانلود کرده و پس از مطالعه دقیق نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام کنند . به نظر می رسد سازمان امور مالیاتی کشور تمامی تلاش خود را برای راحتتر ارسال نمودن اظهارنامه الکترونیکی عملکرد سال ۹۱ بکار بسته است .

امیدوارم همه دوستان عزیز اظهارنامه قابل قبولی را ارائه کنند که صحت مطالب و کامل بودن مدارک و عدم تخلف از قوانین اون مورد پذیرش مقام مسئول قرار بگیره و مشمول علی الراسی نشین که هر چقدر ممیز خواست براتون بزنه البته اینم بگم که بعضی اوقات علی الراسی بیشتر به نفع شرکتها میشه تا قبولی دفاترشون به هر حال موفق باشید .


Addurl.nu
Web Analytics <meta property="og:title" content="موسسه حسابداری و حسابرسی دیاکو"> <meta property="og:description" content="موسسه دیاکو در راستای کمک به شرکتها در جهت تحقق اهداف تشکیل و رسالت خود را تا امروز به نحو مطلوب ادا نموده است و خدمات مالی و حسابداری را با هدف ارتقاء کیفیت خدمات مالی و جلب رضایت مشتریان ارائه می‌کند. "> <meta property="og:site_name" content="Iran StopSpam"> <meta property="og:image" content="http://stopspam.ir/styles/img/ss.png" />